REGIJE ZNANJA
Ciljevi
U okviru programskog područja Regije znanja pažnja je posvećena jačanju istraživačkih potencijala europskih regija, a naročito će se poticati i podržavati razvoj regionalnih klastera orijentiranih prema znanstvenom istraživanju (‘research-driven clusters’), u kojima su udružena sveučilišta, istraživački centri i regionalne vlasti. 
 
Zašto je to važno?

Ovo programsko područje omogućava regijama da u svojem ekonomskom razvoju pojačaju ulogu istraživanja i tehnološkog razvoja, te da povećaju i ojačaju ulaganja u istraživanja i tehnološki razvoj kroz razvijanje novih istraživačkih klastera na lokalnoj i regionalnoj razini. Cilj je povećanje kapaciteta europskih regija za ulaganje u istraživanje i za preuzimanje obveza u istraživanju, koje može značajno doprinijeti ekonomskom razvoju. Aktivnosti koje su preuzete u ovom području omogućiti će europskim regijama da ojačaju svoje kapacitete za ulaganje i provođenje istraživačkih aktivnosti, a u isto vrijeme će se povećati i njihov potencijal za uspješno učešće u europskim istraživačkim projektima. Ove aktivnosti implementirati će se u skladu sa regionalnom politikom Europske unije i sa Programom  za konkurentnost i inovacije (Competitiveness and Innovation Programme).

 

Što će se financirati?

Aktivnosti će se provoditi kroz Aktivnosti koordinacije i podrške, kako bi obuhvatile slijedeće teme:

 

1. Analiza, razvoj i implementacija istraživačkih programa za regionalne ili prekogranične klastere
  • tematska pitanja ili prioriteti, temeljeni na analizi postojećih regionalnih planova za istraživanje i tehnološki razvoj te na razvojnim politikama gospodarskog sektora;
  • regionalni javni i privatni sudionici u  istraživanju i tehnološkom razvoju (uključeni i neuključeni);
  • jake strane i slabosti regija glede njihovih kapaciteta za proizvođenje, prijenos i korištenje znanja;
  • potrebe koje se odnose na ekonomski razvoj;
  • postojeće politike i aktivnosti koje se odnose na istraživanje i tehnološki razvoj, te njihov razvoj i učinak;
  • europski i međunarodni kontekst;
  • sinergija i mogućnosti za zajedničko stjecanje znanja;
  • mentorstvo i mogućnosti suradnje između regionalnih sudionika uključenih u istraživačke klastere.

 

2. Pomaganje i savjetovanje istraživački manje razvijenih regija od strane istraživački visoko razvijenih regija
  • organizacija događanja (uključujući konferencije, sastanke, radionice i seminare), razmjena osoblja, razmjena iskustava te, ukoliko je potrebno,  definiranje, organiziranje i upravljanje združenim ili zajedničkim inicijativama.

 

3. Inicijative za unaprjeđenje integracije
  • povećanje istraživačkih potencijala i mobilnosti istraživača;
  • poboljšanje i zajedničko korištenje infrastruktura za istraživanje i tehnološki razvoj;
  • podrška istraživačkim projektima;
  • promidžba umrežavanja između istraživačkih organizacija i poduzeća, posebno malih i srednjih poduzeća;
  • povećanje razmjene znanja između poduzeća te između istraživačkih organizacija i poduzeća, a posebno malih i srednjih poduzeća;
  • olakšan pristup tijelima koje pružaju usluge podrške malim i srednjim poduzećima, te privatnom financiranju za istraživanje i tehnološki razvoj;
  • izrada poslovnog plana:  definiranje načina financiranja združenih aktivnosti, koristeći mogućnosti koje se nude na nacionalnoj i lokalnoj razini ili na razini Europske zajednice (okvirni programi, strukturalni fondovi).

 

4. Aktivnosti vezane uz desiminaciju informacija: konferencije, radionice, publikacije, aktivnosti temeljene web–u

 

 

Pozivi za prijavu projekata

Europska komisija će financirati aktivnost u programskom području Regije znanja putem selekcije prijavljenih projektnih prijedloga, nakon objave teksta poziva za prijavu projekta. Pozivi za prijavu prijedloga projekta biti će objavljeni na ovoj stranici.

Sudionici koji ispunjavaju uvjete biti će „Konzorcij za istraživačke klastere ili klastere za pojedinačno istraživanje, sa uspostavljenim multinacionalnim partnerstvom“ - konzorcij predstavlja povezivanje istraživačkih organizacija (javni istraživački centri, sveučilišta, neprofitne organizacije), poduzeća (velika poduzeća, mala i srednja poduzeća), regionalnih ili lokalnih tijela (lokalna uprava, regionalne razvojne agencije), te prema potrebi također i lokalnih gospodarskih komora, lokalnih štedionica i banaka, koji će zajedno djelovati u specifičnom znanstvenom i tehnološkom području ili ekonomskom sektoru.

 

Proračun

Zemlje članice za ovo tematsko područje predvidjele su 126 milijuna eura tijekom trajanja sedmog okvirnog programa.

 

Relevantne europske aktivnosti

Za detaljne informacije posjetite web stranice: Regional Gateway i related initiatives.

 

Više informacija na:

http://cordis.europa.eu/fp7/capacities/regions-knowledge_en.html

 
 

 

 

 

 


 


Design by: M. Mačinković

(C)opyright by Sveučilište u Zagrebu,