MEĐUNARODNA SURADNJA
Cilj
Da bi postala konkurentnija te da bi preuzela vodeću ulogu na globalnom planu, Europska zajednica treba jaku i koherentnu međunarodnu znanstvenu i tehnološku politiku, koja ima tri cilja:
  • podrška europskoj konkurentnosti kroz strateška partnerstva sa zemljama koje nisu članice Europske unije u odabranim znanstvenim područjima i angažiranje vrhunskih znanstvenika iz tih zemalja da surađuju i da rade u Europi;
  • povećanje znanja i znanstvene izvrsnosti omogućavajući europskim sveučilištima, istraživačkim ustanovama i poduzećima da uspostave kontakte sa svojim partnerima u trećim zemljama; omogućavanje pristupa istraživačkom okruženju izvan Evrope i promoviranje znanstvene sinergije u globalnim razmjerima;
  • usmjerenost na specifične probleme s kojima se susreću treće zemlje, ili na probleme od globalnog značaja, na temelju uzajamnog interesa i uzajamne koristi.

 

Zašto je to važno?
Međunarodna konkurentnost modernog gospodarstva usko je povezana sa sposobnošću stvaranja, prilagođavanja i korištenja novih znanja. Znanost i tehnologija smatraju se ključnim čimbenicima za postizanje održivog razvoja, napretka i ekonomskog razvoja. Znanost i tehnologija također su se dokazale kao sredstvo za povećanje i obogaćivanje mnogih drugih područja javnih politika, što je utjecalo na vanjske odnose: trgovinu, razvoj, okoliš, energiju, telekomunikacije itd.

Za više informacija o aktivnostima međunarodne suradnje posjetite EUROPA INCO service i CORDIS INCO Portal.

 

Zemlje koje mogu sudjelovati u sedmom okvirnom programu
Sudionici u sedmom okvirnom programu mogu dolaziti iz bilo koje zemlje, međutim, postoje različite kategorije zemalja koje mogu imati različite uvjete za pristup određenim specifičnim radnim programima unutar sedmog okvirnog programa:
  • zemlje članice Europske unije;
  • pridružene zemlje – sa sporazumima o suradnji unutar znanosti i tehnologije koji uključuju financijski doprinos proračunu okvirnog programa;
  • zemlje kandidatkinje za članstvo u EU – trenutno prepoznate kao kandidati za buduće priključenje Europskoj uniji;
  • treće zemlje – sudjelovanje organizacija ili pojedinaca iz zemalja koje nisu članice Europske unije, zemlje kandidatkinje ili pridružene članice treba procjenjivati prema njihovom doprinosu ciljevima sedmog okvirnog programa.

  

Što će se financirati?
a) Međunarodna suradnja orijentirana prema istraživanjima provoditi će se u okviru programa Suradnja.
b) U okviru programa Ljudi provoditi će se međunarodne aktivnosti iz područja ljudskih potencijala.

c) U okviru programa Kapaciteti implementirati će se horizontalne akcije podrške i mjere usmjerene na aktivnosti različite od specifičnih tematskih ili interdisciplinarnih područja. One također imaju za cilj podršku koordinaciji nacionalnih programa za međunarodnu znanstvenu suradnju, te različitih aktivnosti međunarodne suradnje u sklopu različitih programa iz sedmog okvirnog programa. Aktivnosti iz programa Kapaciteti:

  • Biregionalna koordinacija znanstvene i tehnološke suradnje, što prvenstveno uključuje usuglašavanje i definiranje politika suradnje u području znanstvene i tehnološke suradnje; povezivanje kreatora politika, znanstvene zajednice, civilnog društva i sudionika iz privatnog sektora iz Europske unije i trećih zemalja, kako bi ustanovili prioritete i smjer javnih politika, implementiranje specifičnih aktivnosti usmjerenih ka povećanju učešća ciljanih zemalja i regija u sedmom okvirnom programu, uključujući i potporu informacijskim točkama iz trećih zemalja:
    • područje Zapadnog Balkana
    • područje Mediterana
    • EECA zemlje
    • Latinska Amerika
    • ACP i Južna Afrika
    • Azija.

       

  • Bilateralna koordinacija za razvoj partnerstva u području znanstvene i tehnološke suradnje:
    • poboljšanje razmjene informacija o programima i fondovima ustanovljenim da promoviraju suradnju između Europe i specifičnih trećih zemalja;
    • prepoznavanje zajedničkih interesa i koristi od znanstvene i tehnološke suradnje između Europske unije i specifičnih trećih zemalja;
    • razmjena iskustava kroz zajedničke forume, kao što su radionice, te predstavljanje trenutnog stanja i perspektiva za suradnju u određenim područjima.
  • Podrška koordinaciji nacionalnih politika i aktivnosti zemalja članica Europske unije i zemalja pridruženih članica  vezanih za međunarodnu znanstvenu i tehnološku suradnju. Cilj programa ERA-NET je intenziviranje suradnje i koordinacije nacionalnih i regionalnih istraživačkih programa kroz umrežavanje, s svrhom međusobnog otvaranja i zajedničkog razvoja i implementacije združenih aktivnosti.
    • ERA-NET „međunarodna suradnja“
    • ERA-NET PLUS „međunarodna suradnja“.

 

Pozivi za prijavu projekata

Europska komisija financirati će aktivnost u programskom području Međunarodna suradnja putem selekcije prijavljenih projektnih prijedloga, nakon objave teksta poziva za prijavu projekta. Pozivi za prijavu prijedloga projekta biti će objavljeni na ovoj stranici.

 

Proračun
Zemlje članice EU za ovo tematsko područje predvidjele su 180 milijuna eura tijekom trajanja sedmog okvirnog programa.

 

 

Prethodne relevantne europske aktivnosti

 

 

Više informacija na: http://cordis.europa.eu/fp7/capacities/international-cooperation_en.html

 

 


 


Design by: M. Mačinković

(C)opyright by Sveučilište u Zagrebu,