ISTRAŽIVAČKI POTENCIJAL KONVERGENTNIH REGIJA
Cilj

Cilj je poticanje realizacije ukupnih istraživačkih potencijala u proširenoj Europskoj uniji kroz razvoj istraživačkih potencijala u „konvergentim regijama” (convergence regions) Europske unije kao i u najudaljenijim regijama, te pružanje pomoći u jačanju kapaciteta njihovih istraživača kako bi uspješno mogli sudjelovati u istraživačkim aktivnostima na europskoj razini.

Zašto je to važno?

Kako bi potpomogla realizaciju ukupnih istraživačkih potencijala u proširenom Europskom istraživačkom prostoru (European Research Area), ova aktivnost će osigurati načine da oslobodi potencijale istraživačkih grupa u konvergentnim regijama, kao i u najudaljenijim regijama EU.

Što će se financirati?
Sedmi okvirni program osigurat će potporu za:
  • Transnacionalnu dvosmjernu razmjenu istraživačkog osoblja među konvergentnim regijama;
  • Nabavu i razvoj istraživačke opreme u odabranim istraživačkim centrima;
  • Organizaciju radionica i konferencija kako bi se olakšavao prijenos znanja;
  • „Evaluacijska sredstva“ za istraživačke centre u „konvergentnim regijama“ kako bi se omogućila međunarodna stručna evaluacija njihovih istraživačkih kvaliteta i infrastrukture.
Istraživački potencijal u konvergentim regijama slijedi „bottom-up“ (od dna prema vrhu) pristup – potencijalni projekt može se odnositi na bilo koju temu u sedmom okvirnom programu.
Financijska shema za ove aktivnosti biti će „Aktivnosti koordinacije i podrške“.

Pozivi za prijavu projekata
Europska komisija financirati će aktivnost u programskom području Istraživački potencijal u konvergentim regijama putem selekcije prijavljenih projektnih prijedloga, nakon objave teksta poziva za prijavu projekta. Pozivi za prijavu prijedloga projekta biti će objavljeni na ovoj stranici.

Proračun

Zemlje članice EU za ovo tematsko područje predvidjele su 340 milijuna eura tijekom trajanja sedmog okvirnog programa.

Ostale relevantne europske aktivnosti
Snažno zajedničko djelovanje biti će ostvareno kroz regionalne politike EU. Aktivnosti iz ovoga programske teme identificirati će potrebe i mogućnosti za ponovno pokretanje istraživačkih kapaciteta postojećih centara izvrsnosti, kao i onih koji tek nastaju u konvergentnim regijama, koji će se moći financirati iz Strukturalnih i Kohezijskih fondova.
Pogledajte stranice related initiatives i CORDIS Regional Service.

Više informacija na: http://cordis.europa.eu/fp7/capacities/convergence-regions_en.html.

Design by: M. Mačinković

(C)opyright by Sveučilište u Zagrebu,