HRANA, POLJOPRIVREDA, RIBARSTVO I BIOTEHNOLOGIJA

Cilj

Osnovni cilj u financiranju istraživanja na području hrane, poljoprivrede, ribarstva i biotehnologije je stvaranje europske bio-ekonomije temeljene na znanju - Knowledge-Based Bio-Economy - KBBE (hrana, stočna hrana, šume, ribarstvo, poljoprivreda, akvakultura, kemija itd.), spajajući sve grane industrije i gospodarske sektore koji se bave proizvodnjom, upravljanjem i korištenjem bioloških resursa i pratećih usluga opskrbne i potrošačke industrije, kao što su hrana, ribarstvo, šumarstvo, poljoprivreda itd.

Bio-ekonomija temeljena na znanju igrati će važnu ulogu u globalnoj ekonomiji, gdje je znanje najbolji način za povećanje učinkovitosti i konkurentnosti, te za poboljšanje kakvoće življenja, pri čemu će se voditi briga o zaštiti okoliša i društvenih modela. Procjenjuje se da će ovaj sektor ostvarivati godišnju vrijednost veću od 1,5 triliona eura.

 
 
Europska bio-ekonomija temeljena na znanju usmjerena je na:
  • rastuće zahtjeve za sigurnijom, zdravijom i kvalitetnijom hranom;
  • održivo korištenje i proizvodnju obnovljivih bio-resursa ;
  • porast rizika od širenja zaraznih bolesti među domaćim životinjama, koje mogu prijeći na ljude te na poremećaje u prehrani povezane sa  zaraznim bolestima;
  • održivost i sigurnost poljoprivredne, akvakulturne i ribarske proizvodnje;
  • rastući zahtjev za visoko kvalitetnom hranom, uzimajući u obzir zaštitu životinja, ruralnih područja i obale, kao i odgovor na specifične potrebe dijetalne ishrane.

Vidi prezentaciju o KBBE.

 

Što će se financirati?

Tema "Hrana, poljoprivreda i ribarstvo, i biotehnologija" sastoji se od tri glavne aktivnosti:

  • Održiva proizvodnja i upravljanje biološkim resursima (tlo, šume, vodeni okoliš)
  • "Od domaćinstva do seoskog gospodarstva": hrana (uklj. plodove mora i ribe), zdravlje, dobrobit
  • Znanosti o životu i biotehnologija održivih neprehrambenih proizvoda i procesa.

 

Korist za istraživače

Naglasak će biti na istraživanjima iz područja sigurnosti hrane i prehrambenog lanca, bolesti vezane uz dijete, izbora prehrane potrošača i utjecaj prehrane i nutricionizma na zdravlje.
 
Istraživačke aktivnosti će uključivati: 
  • Održiva proizvodnja i upravljanje biološkim resursima iz tla, šuma i vodenih okruženja: omogućujući istraživanja sustava održive proizvodnje; zdravlje i proizvodnja biljaka i životinja; dobrobit životinja; ribarstvo i akvakultura, uključujući održivo korištenje i upotrebu njihove bioraznolikosti;
  • Sredstva za implementaciju relevantnih strategija, politika i zakonodavstva kao podrška europskoj bio-ekonomiji temeljenoj na znanju;
  • Integracija i kontrola prehrambenog lanca („fork to farm“) biti će tema istraživanja, s naglaskom na hranu, zdravlje i opće dobro;
  • Prirodne znanosti i biotehnologija za održive proizvode i procese razviti će bolje usjeve i šumske resurse, zalihe hrane, morske proizvode i tehnologije biomase za energiju, okoliš, i visoko vrijedne proizvode kao što su materijali i kemikalije.
 
Korist za industriju i mala i srednja poduzeća

Stvaranje europske bioekonomije otvoriti će put inovacijama i učinkovitijem transferu tehnologija, s ciljem uključivanja cjelokupne industrije i ekonomskih sektora koji se bave proizvodnjom, upravljanjem i drugim korištenjem bioloških resursa i pratećih usluga opskrbne i potrošačke industrije. Ove aktivnosti u skladu su sa europskom strategijom za za znanosti o životu i biotehnologiju te se očukuje da će doprinijeti promicanju konkurentnosti europske poljoprivrede i biotehnologije, prehrambenih i sjemenskih tvrtki a posebno malih i srednjih poduzeća temeljenih na znanju.

 

Više infomacija na: http://cordis.europa.eu/fp7/kbbe/home_en.html,

ftp://ftp.cordis.europa.eu/pub/fp7/kbbe/docs/leaflet_en.pdf,

ftp://ftp.cordis.lu/pub/fp7/docs/wp/cooperation/kbbe/introduction-wp-theme2.pdf.


 


Design by: M. Mačinković

(C)opyright by Sveučilište u Zagrebu,