ENERGIJA
Energetski sustavi suočeni su sa brojnim izazovima. Hitnost otkrivanja i razvoja odgovarajućih brzih rješenja opravdava se alarmantnim trendovima u globalnoj potražnji za energijom, ograničenim rezervama nafte i prirodnog plina i potrebama za smanjenjem štetnih emisija. Aktivnosti proizašle iz FP7 projekata zasigurno će smanjiti razorne posljedice klimatskih promjena, štetnu nestabilnost cijene nafte (posebno za transportni sektor koji jako ovisi o nafti) i geopolitičku nestabilnost u regijama bogatim naftom.
Europska industrija je svjetski predvodnik u velikom broju energetskih generacija i tehnologija za energetsku učinkovitost, i pionir u modernim tehnologijama za dobivanje energije iz obnovljivih izvora, kao što je solarna energija, bio energija i energija vjetra. Europa je globalni konkurent u proizvodnji energije i tehnologijama distribucije. Da bi očuvala sadašnju poziciju, europska industrija mora nastaviti sa svojim aktivnostima također i kroz međunarodnu suradnju.
 
Cilj
Istraživanja na temu Energija u okviru FP7 prije svega odnose se na prilagodbu postojećih energetskih sustava u održive, konkurentne i sigurne sustave. Isto tako, europski energetski sustavi moraju se u manjoj mjeri oslanjati na uvoz goriva, te se okrenuti korištenju različitih energetskih izvora, a posebno obnovljivih i prenosivih energetskih izvora koji ne izazivaju zagađenost zraka.
 
Zašto je to važno?
Kako bi se osiguralo da europska industrija bude konkurentna na globalnoj razini, moraju se učinkovito rješavati problemi koji se odnose na rastuće globalne zahtjeve za energijom kao pokretačem ekonomskog razvoja, te osigurati razvoj ekonomski isplativijih energetskih tehnologija.
 
Što će se financirati?
  • vodik i organska goriva – podrška europskim industrijama za organsko gorivo i vodik za smještajne, prijenosne i transportne programe.
  • proizvodnja obnovljive električne energije – tehnologije za povećanje cjelokupne učinkovitosti pretvorbe energije, štedljivosti i pouzdanosti, te za smanjenje cijene troškova proizvodnje električne energije.
  • proizvodnja obnovljivih goriva – sustavi za proizvodnju goriva i tehnologije za pretvorbu energije.
  • obnovljivost za grijanje i rashlađivanje - tehnologije za jeftinije i učinkovitije aktivno i pasivno grijanje i rashlađivanje iz obnovljivih izvora energije.
  • sprječavanje emisije CO2 u atmosferu i tehnologije za njegovo skladištenje, kako bi se jačina emisije plinova u atmosferu svela na nultu vrijednost – tehnologije koje smanjuju utjecaj fosilnih goriva na životnu okolinu putem sprječavanje emisije CO2.
  • pametne energetske mreže – povećanje učinkovitosti, sigurnosti, pouzdanosti i kakvoće europskih električnih i plinskih sustava, te umrežavanje da bi se postiglo više integrirano europsko energetsko tržište.
  • učinkovitost i ušteda energije – tehnologije za poboljšavanje energetske učinkovitosti i smanjenje krajnje i osnovne potrošnje energije, tokom njenog vijeka trajanja, za graditeljstvo (uključujući rasvjetu), transport, usluge i industriju.
  • stvaranje energetske politike temeljene na znanju – sredstva, metode i modeli za procjenu ekonomskih i društvenih pitanja koja su povezana sa energetskim tehnologijama, te osiguranje kvantitativno mjerljivih srednjoročnih i dugoročnih ciljeva i scenarija.
Korist za istraživače
Istraživači će pridonijeti transformaciji postojećeg energetskog sustava u održivi sustav koji će biti manje ovisan o uvoznom gorivu. Krajnji rezultat će bit spoj različitih izvora energije, posebno obnovljivih izvora, nosioca energije i nezagađenih izvora. Povećati će se energetska efikasnost koja uključuje racionalizaciju upotrebe i čuvanja energije uz istovremenu brigu oko sigurnosti izvora energije i klimatskih promjena.
 

Istraživanje u okviru FP6: Sustainable Energy Systems.

 

Više informacija na: http://cordis.europa.eu/fp7/cooperation/energy_en.html.


 


Design by: M. Mačinković

(C)opyright by Sveučilište u Zagrebu,