CILJ I OBILJEŽJA PROGRAMA

Cilj

Osnovni je cilj programa zajedničko planiranje istraživačkih projekata, koje financiraju pojedine države. Sudjelovanje država članica u programu COST temelji se isključivo na dobrovoljnoj osnovi i na sudjelovanju u zajedničkim projektima, a zemlje koje sudjeluju u projektima zajedno se  dogovaraju o interesima i ciljevima zajedničkih istraživanja te procedurama za brže postizanju rezultata istraživanja.

Više informacija: http://www.cost.esf.org/index.php?id=9#mission.

 

Načela

COST program od svojih se početaka drži četiriju temeljnih načela:
1.      Otvorenost: sve COST zemlje, bez obzira na to jesu li članice EU-a ili nisu, mogu predlagati istraživačke akcije.
2.      Sloboda izbora: sudjelovanje u akcijama slobodno je za sve COST zemlje ovisno o njihovim nacionalnim prioritetima i interesima.
3.      Decentralizirano financiranje: istraživanja se financiraju na nacionalnoj razini.
4.      Zajedničke akcije: istraživačke aktivnosti na nacionalnim razinama koordinira središnji Upravni odbor (Management Committee).

 

Financiranje

Koordinacijske aktivnosti i rad tijela unutar COST programa financira se temeljem ugovora između Europske komisije i Europske znanstvene zaklade (European Science Foundation); ti troškovi pokrivaju se sredstvima iz specifične programske linije unutar Okvirnog programa.

Financiranje projekata je na nacionalnoj razini - projektne aktivnosti tj. istraživanja financiraju same zemlje koje sudjeluju u projektu, a rezultati istraživanja zajednički su svim sudionicima u projektu. U pravilu se radi o projektima koji su od zajedničkog interesa više zemalja ili pak od općeg interesa (npr. okoliš, oceanografija, meteorologija), odnosno od interesa radi stvaranja zajedničkih standarda za cijelu Europu. Prednost suradnje u okvirima COST-a jest i u činjenici da se ravnopravnom suradnjom na projektima stvaraju uvjeti za sve ostale oblike međunarodne suradnje, a nacionalni se programi povezuju s istraživanjima u Europi i svijetu.

Shema financiranja

 

Sudjelovanje

Sudjelovanje u projektima regulirano je potpisivanjem Memoranduma o suglasnosti (Memorandum of Understanding), koji nema snagu međudržavnog ugovora pa ga ne moraju verificirati parlamenti zemalja članica. Države članice programa potpisom Memoranduma o suglasnosti samo potvrđuju dogovorene programe istraživanja, tj. projektne aktivnosti i daju im potrebnu težinu i moralnu potporu. Memorandum o suglasnosti za pojedini projekt potpisuju vlade država članica koje na prijedlog svojih organizacija žele sudjelovati u određenom projektu. Kod svakog memorandumu je drugačiji aneks, koji detaljnije određuje sadržaj i tijek dogovorenog istraživanja tj. projektnih aktivnosti.

Vidi: uvjeti za sudjelovanje

 

Više informacija na: http://www.cost.esf.org/index.php?id=9.


 


Design by: M. Mačinković

(C)opyright by Sveučilište u Zagrebu,